Przedsięwzięcia i programy prewencyjne - Programy prewencyjne - KWP Lublin

Biuletyn Informacji Publicznej

Programy prewencyjne

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

 

 

 

Przedsięwzięcia i programy prewencyjne

realizowane na terenie województwa lubelskiego

 

 

„JESTEM BEZPIECZNY”

Program edukacyjno – profilaktyczny „Jestem Bezpieczny” mający  już wieloletnią historię. „Jestem Bezpieczny” skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży klas 4÷6 wszystkich lubelskich szkół podstawowych. Głównym jego celem jest przedstawienie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat służby i roli policjanta na rzecz bezpieczeństwa, szkodliwości działania środków odurzających, narkotyków, alkoholu i nikotyny na organizm człowieka. W ramach spotkań przekazywana jest również wiedza z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz prawa.

Wśród zadań realizowanych w ramach powyższego programu znajdują się:

  • popularyzowanie zdrowego stylu życia,
  • poradnictwo pedagogiczno – psychologiczne,
  • konsultacje dla pedagogów i wychowawców,
  • poradnictwo dla osób zagrożonych narkomanią, alkoholizmem i przestępczością,
  • uczenie dzieci, jak bezpiecznie pomagać rodzicom w gospodarstwie rolnym,
  • zasady bezpiecznego obsługiwania prostych urządzeń elektrycznych, znajdujących się pod napięciem.
  • upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się      w swym codziennym życiu,
  • rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw,
  • zapoznanie dzieci i młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

            Program i konkurs obejmowany był patronatem przez Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Dziekana Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz lokalne media. Do grona podmiotów ściśle współpracujących należy zaliczyć Kuratorium Oświaty w Lublinie.

            Program corocznie kończy się konkursem, podsumowującym i utrwalającym wiedzę zdobytą podczas spotkań.

Konkurs Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny” ma charakter etapowy:

Etap I             – eliminacje szkolne, przeprowadzone do końca marca;

Etap II– eliminacje gminne organizowane i przeprowadzone do końca kwietnia;

Etap III – eliminacje powiatowe, organizowane i przeprowadzone do końca maja;

Etap IV – finał wojewódzki, organizowany i przeprowadzony w czerwcu.

 

PUSTE ŁAWKI STOP

Głównym celem programu jest podjęcie skutecznych działań zmierzających do ograniczenia, eliminowania zjawiska wagarowania. Do zadań programu należy też poprawa stanu i poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, jak też zapewnienie społecznego poparcia i udziału rodziców w programie.

 

 

Akcja „GIMBUS PATROL”

Przedsięwzięcie prowadzone w celu zapobiegania eskalacji zachowań świadczących o demoralizacji dzieci i młodzieży, w związku z częstymi ucieczkami z zajęć lekcyjnych, które są zwykle krokiem do inicjacji alkoholowej, narkotykowej oraz wejścia na drogę przestępczą.

Uwzględniając powyższe, wprowadzono zintegrowane działania Policji i Straży Miejskiej pod kryptonimem „GIMBUS PATROL”, które stanowią kontynuację realizowanego programu „Puste Ławki – Stop”. Formą realizacji niniejszych zintegrowanych działań są wspólne interdyscyplinarne patrole policjantów i funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Zasadniczym celem wymienionych działań jest zaktywizowanie i zintegrowanie wspólnie prowadzonych przedsięwzięć, skierowanych głównie na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przed negatywnymi zachowaniami poza szkołą. Wśród realizowanych zadań, warto wymienić m.in.:

  • podjęcie skutecznych działań prewencyjnych oraz restrykcyjno – represyjnych,
  • zmniejszenie zjawisk patologicznych wśród dzieci i młodzieży,
  • likwidacja skutków zjawiska wagarowania,
  • poprawa stanu i poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

   

RAZEM PRZECIWKO PRZEMOCY 

 

  • działania prewencyjne skierowane bezpośrednio do środowisk zagrożonych przemocą w rodzinie,
  • kształtowanie świadomości i wrażliwości społeczeństwa na przemoc w rodzinie i w szkole,
  • wzmacnianie potrzeby przeciwdziałania zjawiskom przemocy fizycznej i psychicznej
  • w rodzinie i w środowisku młodzieży szkolnej

Działania kierowane są do:

  • dzieci i młodzieży szkolnej ,
  • społeczeństwa miasta Lublina,
  • osób uwikłanych w problem przemocy (ofiary i sprawcy).

 

POLICYJNA MASKOTKA PRZYJACIELEM DZIECKA

  • Rozpowszechnianie wśród dzieci policyjnej pluszowej maskotki oraz postaci sierżanta Poli i sierżant Alicji (maskotki KMP w Lublinie)
  • Kształtowanie pozytywnego wizerunku policjanta – przyjaciela dziecka;
  • Poprawa zaufania do policjanta;

 

OBCY NIEBEZPIECZNY

Powyższy program realizowany na terenie powiatu chełmskiego. Skierowany jest do dzieci w wieku 7 – 11 lat. Głównym celem programu jest promowanie tzw. bezpiecznych zachowań.

 

BEZPIECZNIE W SZKOLE I POZA NIĄ

Program realizowany przez policjantów powiatu hrubieszowskiego, skierowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych. Głównym założeniem programu jest podnoszenie świadomości prawnej młodzieży.

    

ŻYCIE BEZ NAŁOGÓW I PRZEMOCY 

 

Program przeznaczony dla szkół gimnazjalnych. Głównym jego celem jest przeciwdziałanie patologiom społecznym.

 

WOLNOŚĆ

Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat negatywnych wpływów środków odurzających na funkcjonowanie organizmu człowieka i skutkach prawnych z tym związanych.

 

ZAPOBIEGANIE CHOROBIE ALKOHOLOWEJ I JEJ SKUTKOM

Celem przedsięwzięcia jest prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności wśród dzieci i młodzieży, mającej na celu uwrażliwienie młodzieży i ich rodziców na problemy prawne i społeczne związane z nadużywaniem alkoholu.

 

MY CIĘ WYSŁUCHAMY I POMOŻEMY

Program wsparcia dla ofiar przemocyrealizowany w Komendzie Miejskiej Policji       w Lublinie. W ramach tego programu funkcjonuje telefon konsultacyjno – informacyjny  535-53-30. Udzielane sąporady telefoniczne oraz indywidualne porady dla osób zgłaszających się bezpośrednio do jednostki.

 

 

BEZPIECZNA KOBIETA

Program, którego celem jest wykształcenieu kobiet umiejętności zachowań obronnych przed wszelkimi formami przemocy oraz promocja aktywnego trybu życia. Program realizowany jest w formie zajęć teoretycznych, na których omawiane są m.in. przepisy prawa, zagadnienia prewencyjne i psychologiczne, oraz zajęć z zakresu samoobrony. Zagadnienia z zakresu prawa prezentowane są przez policjantów.

 

 

A także wiele innych programów prewencyjnych ukierunkowanych na przeciwdziałanie przestępczości i demoralizacji wśród dzieci i młodzieży: „Żyj Normalnie”,„Uwaga zagrożenie”,„Zły dotyk boli przez całe życie”, „ Sekty a młodzież”, „Moje prawa”, „Puławskie warsztaty profilaktyczne”,„Bezpieczne gimnazjum”, ,,Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”, „Bezpieczna droga do szkoły      i domu”, „Co zrobić w razie ataku psa”, ”Dla mnie, dla ciebie, dla nas”, „Miej świadomość – poznaj fakty” „Czynniki Demoralizacji”, „Czyn Karalny”.

 

Celem ww. programów jest ograniczenie zagrożeń i patologii społecznych występujących wśród dzieci, ograniczenie zagrożeń, wykształcenie umiejętności postępowania w przypadku zagrożeń, kształtowanie właściwych postaw moralno-etycznych wśród dzieci, podniesienie świadomości prawnej dzieci, wykształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy, umiejętności rozwiązywania problemów.

Metryczka

Data publikacji : 17.10.2011
Data modyfikacji : 17.10.2011
Podmiot udostępniający informację:
KWP Lublin
Osoba udostępniająca informację:
asp. Arkadiusz Arciszewski Zespół Komunikacji Społecznej
Osoba modyfikująca informację:
asp. Arkadiusz Arciszewski
do góry