Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie
Dane teleadresowe:
20 - 019 Lublin
ulica Gabriela Narutowicza 73
Kontakt z sekretariatem:
numer telefonu 47 811 4171
faks 47 811 1512
adres e-mail: dyzurni@lu.policja.gov.pl
Do zadań Sztabu Policji należy gromadzenie i analizowanie informacji o bieżących zdarzeniach na terenie całego województwa w celu podejmowania skutecznych przedsięwzięć służących ich zapobieganiu i eliminowaniu. Zakres działań Sztabu Policji określa jego wewnętrzna struktura organizacyjna, w ramach której funkcjonuje:
Zespół Zintegrowanego Stanowiska Kierowania - telefon 47 811 5164
W strukturze komórki organizacyjnej znajduje się stanowisko kierowania, które koordynuje pracę dyżurnych z terenu całego województwa lubelskiego. Pięciu dyżurnych Komendy Wojewódzkiej Policji i pięciu zastępców dyżurnego pracuje w systemie całodobowym. Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie koordynuje działania jednostek terenowych Policji na terenie województwa lubelskiego. Służbę na stanowisku kierowania pełnią oficerowie z dużym doświadczeniem zawodowym oraz wysokimi kwalifikacjami i predyspozycjami. Dyżurni komend miejskich i powiatowych naszego województwa stanowią tak zwaną "komórkę pierwszego kontaktu" ze społeczeństwem. Do ich zadań należy przyjmowanie, gromadzenie oraz przekazywanie informacji o przestępstwach bądź innych zdarzeniach zgłaszanych przez obywateli. W przypadkach niezadowolenia obywateli ze sposobu załatwienia interwencji bądź niesatysfakcjonującego rozwiązania innego problemu mogą oni zgłaszać swoje zastrzeżenia do komendantów jednostek Policji w godzinach ich urzędowania. Natomiast po godzinach urzędowania lub w chwili nieobecności w jednostce osób funkcyjnych o powyższych problemach można również telefonicznie informować Dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie pod numerem telefonu: 47 811 4560. Ponadto obywatele mogą dzwonić na centralę telefoniczną Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie numer telefonu 47 811 0101, skąd uzyskają połączenie z żądaną jednostką Policji.
Stanowiska operatorów odpowiedzialnych za utrzymywanie i właściwe funkcjonowanie łączności szyfrowej i faksowej pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Policji.
Zespół Operacji Policyjnych - telefon 47 811 5441
Do zadań komórki organizacyjnej należy:
- prowadzenie analiz dotyczących zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i określanie kierunków działania dla służb prewencyjnych i operacyjnych komend miejskich i powiatowych Policji.
- Organizowanie i koordynowanie działań związanych z realizacją policyjnych zabezpieczeń: imprez o charakterze masowym, zgromadzeń oraz wizyt osób podlegających ochronie i innych działań policyjnych.
- Nadzór nad organizacją i szkoleniem Nieetatowego Oddziału Prewencji Policji oraz Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko - Pirotechnicznego, a także organizacją i funkcjonowaniem Nieetatowego Zespołu Negocjatorów Policyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji.
- Koordynacja działań dotyczących bezzałogowych statków powietrznych w Policji.
- Przygotowywanie dokumentacji planistyczno-sztabowej oraz projektów decyzji komendanta niezbędnych do realizacji operacji policyjnych i zabezpieczenia imprez masowych, a w szczególności imprez o podwyższonym stopniu ryzyka.
- Gromadzenie i przetwarzanie informacji objętych „Policyjnym Rejestrem Imprez Masowych” w ramach Wojewódzkiego Punktu Kontaktowego do spraw imprez masowych oraz nadzorowanie pracy Powiatowych i Miejskich Punktów Kontaktowych w jednostkach terenowych Policji województwa lubelskiego.
Zespół do spraw Zarządzania Kryzysowego - telefon 47 811 4415
Zadania zespołu:
- Nadzór i koordynacja przedsięwzięć związanych z osiąganiem w jednostkach i komórkach organizacyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie poszczególnych stopni przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym.
- Wykonywanie i aktualizacja dokumentów dotyczących zadań Policji w warunkach katastrof naturalnych i awarii technicznych.
- Koordynacja działań jednostek Policji województwa lubelskiego w warunkach zagrożeń życia i zdrowia ludności oraz środowiska naturalnego, na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych.
- Organizowanie oraz prowadzenie treningów, szkoleń i ćwiczeń z zakresu zarządzania w sytuacjach kryzysowych służących do wypracowania procedur współdziałania Policji z innymi służbami oraz utrzymywania bieżącej współpracy z podmiotami pozapolicyjnymi.
- Organizacja i funkcjonowanie Punktu Kontaktowego HNS Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
- Nadzór nad organizacją i szkoleniem Nieetatowego Zespołu Antykonfliktowego Policji.
- Nadzór i koordynacja procesu przygotowań jednostek organizacyjnych Policji województwa lubelskiego do działań w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz udziału w ochronie obiektów infrastruktury krytycznej.